A A A K K K
для людей із порушенням зору
Білолуцька громада
Луганська область, Старобільський район

Історична довідка

Коротка історична довідка

До селищної ради входить два населених пункти: селище Білолуцьк та село Кубань.

Першою писемною згадкою про селище Білолуцьк є донесення острогорського  воєводи Московського,  цареві, датоване 1643 роком. В ньому згадується, що серед поселень, спалених під час чергового набігу татар, по річці Айдар розорений і спалений Білолуцьк.

Білолуцьк - селище міського типу, центр Бїлодуцької селищної  ради, до складу якої входить населении пункт - село Кубань.

Розташований Білолуцьк на правому березі ріки Айдар при впадині до неї ріки Біла. За 18 км. на Північ від районного центру смт. Новопсков та 160 км.

Площа селища Білолуцьк становить 1877,60 га., населення смт. Білолуцьк становить – 3957  чол. Площа села Кубань-297,00 га.  населення-58 чол.

На території Білолуцької селищної ради - 36 вулиць та 1 провулок - по смт. Білолуцьк: 4 вулиці - по селу Кубань.

Протяжність доріг селища  23630 м.

Селище міського типу Білолуцьк є самостійною  адміністративно - територіальною одиницею - селищним населеним пунктом, в межах якого громада здійснює місцеве самоврядування, яка має орган місцевого самоврядування, свою комунальну власність та свій місцевий бюджет.

Білолуцька селищна рада має:

  • 15 - адмін.  будівель;
  • 2 - установи банку;
  • 1 - будинок культури;
  • 22 - приватних магазини;
  • 3 – бари;
  • 1 - кафе;
  • 2 - навчальних заклади (Білолуцька гімназія, Білолуцька ЗОІІІ1 -2 ст.);
  • дитяча музична школа;
  • дошкільний навчальний заклад «Барвінок»;
  • Білолуцьке споживче товариство;
  • 1 - лікувальний заклад (Білолуцька райлікарня. на території якої знаходиться відділення постійного перебування одиноких пенсіонерів та інвалідів на ЗО ліжок);
  • 4 - аптеки (2 - ветаптеки, 2- медаптеки);
  • в центрі селища працює ринок .

У центрі селища - парк ім. Героя Радянського Союзу Д.Т. Дзюбанова, вулиці носять імена Героїв Радянського Союзу: Т.Т . Макаренко, Блінова, Кольцова.

На території селищної ради діють сільгосппідприємства :

  • ПП «Білолуцьк –Агро»;
  • «Макс Агро», «Агротон»;
  • «Агротехсервіс».

Селище Білолуцьк пишається краєзнавчим музеєм, який знаходиться у приміщенні Білолуцької гімназії, керівник - Варава О.М. - історик

Гордістю селища  є  два народні колективи  «Білолучанка» - керівник Шуляк Л.1.. «Веснянка» - Маняха Л.В., які не одноразово були учасниками всеукраїнських фестивалів та займали призові місця.

Свято-Троїцький храм

Свято-Троїцький храм – посідав довгий час в житті парафії значне місце. Був освячений і почав діяти в 1885 році. Будувався досить довго – 25 років. Споруда вийшла на диво гарною.Дзвіниця в два яруса. Церква холодна. Свято-Троїцький храм,  вистоявши атеїстичну навалу у 20-30-х роках, в кінці 60-х, прийшла поступово в занепад. Зменшення кількості парафіян, приховане переслідування віруючих, привело до закриття церкви в прямому розумінні цього слова. У 1967 році була остання служба.При Свято-Троїцькому храмі діяла церковно-парафіяльна школа, збудована в 1907 році і, яка збереглася і донині (тепер там магазин «Світлячок). Значний слід по собі залишила сім’я священників Попових, особисто Феоктиста Івановича Попова. Він сприяв будівництву земського училища (двоповерхова споруда середньої школи), частину коштів ним була виділена.

Ще одним осередком культури у седищі є Білолуцька селищна і дитяча бібліотеки-філії, які являються інформаційним та просвітницьким закладом культури в селищі. Створена бібліотека у 1909 році. З 2013 року в бібліотеці діє Інтернет-центр, для користувачів працюють 7 комп’ютерів. Читачі мають доступ до Всеукраїнської Мережі Пунктів доступу громадян до інформації органів державної влади.

Білолуцька гімназія. Історія цього закладу розпочалася з 1905 року, коли була збудована за кошти населення і священника Попова Ф.І.,земська школа. В 2015 році гімназія відмітила 110-річний ювілей. У 1986 році була збудована нова триповерхова школа. В 2003 р. школа набула статусу гімназії. Кожного року в гімназії навчається до 300 учнів. В гімназії створено три музеї: народний історико-етнографічний, художній та музей-світлицю Т.Г. Шевченка.

Білолуцька дитяча музична школа -  була відкрита в якості філії Новопсковської дитячої музичної школи в 1965 р. У 1978 р. школа набула статусу самостійного навчального закладу культури, а в 2008 р. успішно проходить атестацію і отримує Свідоцтво на право існування як початковий спеціалізований  мистецький навчальний заклад. В школі навчається 70-80 учнів. При навчальному закладі діють класи акордеону, баяну, гітари, фортепіано, саксофона, вокалу.

Білолуцька ЗОШ І-ІІ ст. -  розпочала свою діяльність в 1907 році. За ці роки школа змінювала назви ( була земська початкова, семирічна, восьмирічна, неповна середня, ЗОШ І-ІІ ступенів). У школі навчається 125 дітей. В школі створена етнографічна світлиця «Оберіг», та куточок бойової слави.

Дошкільний навчальний заклад «Барвінок»    - дошкільна  освіта в Білолуцьку започаткувалася у 1936 році: перші ясла, садочок. Найбільше садочків функціонувало в 70-80-ті роки (5). У 1962 році був відкритий дитячий садок «Ластівка», нині «Барвінок». При закладі діють 4 групи, розрахований на  75 дітлахів.

Більш детальніше можна подивитись тут.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора